Selecționata României a învins formația Georgiei cu scorul de 63-51 (15-11, 14-20, 15-12, 19-8), vineri, la debutul său în Grupa C a Campionatului European de baschet masculin Under-20, Divizia B, din Arena ”Antonio Alexe” din Oradea.

Tricolorii au început bine și conduceau cu 15-11 după primele zece minute. La jumătatea confruntării, oaspeții aveau avans de două puncte pe tabelă, 29-31, dar România a reușit să întoarcă scorul în sfertul al treilea. Jucătorii antrenați de Tudor Costescu au făcut diferența în ultimul sfert și s-au impus în cele din urmă cu 63-51.

Nandor Kuti a fost cel mai bun om al echipei României, cu 20 puncte, 8 recuperări, 4 pase decisive. Pentru tricolori au mai jucat Georges Darwiche 2 rec, 3 pd, Tudor Gheorghe 2 p, 6 rec, 2 pd, Bogdan Nicolescu 11 p, 6 rec, 1 pd, Radu Vîrna 7 p, 1 rec, Bogdan Popa 2 p, 1 rec, Sebastian Ionescu 7 p, Ionuț Berceanu 1 rec, 1 pd, Emanuel Cățe 12 p, 18 rec, 1 pd, George Diaconescu 2 p, 2 rec, 1 pd.

În celălalt meciul din Grupa C, Albania a surclasat Malta cu 92-61, iar Macedonia a stat. Sâmbătă va fi rândul României să aibă zi de pauză, iar duminică va întâlni Malta, de la ora 18,30.