Home Baschet Serbia și Slovenia, în prima finală ex-iugoslavă la Eurobasket

Serbia și Slovenia, în prima finală ex-iugoslavă la Eurobasket

0

Echipa Serbiei va înfrunta formația Sloveniei, duminică, în prima finală dintre republici ex-iugoslave la Campionatul European de baschet masculin – Eurobasket 2017, după victoria reușită în fața Rusiei, cu scorul de 87-79 (25-20, 23-14, 18-23, 21-22), vineri, în semifinala de la Istanbul.

Este pentru a treia oară în ultimii patru ani când Serbia joacă o finală la marile competiții, după Mondialul din 2014 și Jocurile Olimpice din 2016, fiind opriți doar de echipa Statelor Unite.

Serbia, care a fost învinsă de Rusia în prima fază a competiției, a condus pe tabelă de la începutul meciului și a avut un avantaj de 16 puncte în al doilea sfert, finalul fiind însă destul de strâns, Rusia apropiindu-se la doar două puncte cu patru minute înainte de final.

Tot duminică, Spania și Rusia se vor întâlni finala mică, pentru medaliile de bronz.