Home Baschet Anadolu Efes – Real Madrid 75-72. Turcii s-au impus cu un coș...

Anadolu Efes – Real Madrid 75-72. Turcii s-au impus cu un coș în ultima secundă!

0

Anadolu Efes a reușit o victorie uriașă cu Real Madrid, în chiar ultima secundă. Finalista ultimelor două ediții ale Euroligii conduce însă, la general, cu 2-1.

Real Madrid a ratat șansa de a se califica, după doar trei jocuri, în Final Four-ul Euroligii, care va avea loc chiar în capitala Spaniei. Câștigătorii a opt trofee au pierdut la Istanbul, cu Anadolu Efes.

Realul și-a creat un avantaj de cinci puncte după primele 10 minute, dar gazdele au revenit. Încurajați de peste 9000 de fani, turcii au trecut la conducere în ultimul sfert, cu 56-46.

Finalul a fost electizant. Cu opt secunde înainte de final, Jaycee Carroll a reușit o aruncare perfectă de la mare distanță și a restabilit egalitatea. Chiar și așa, Anadolu Efes a avut timp să dea lovitura.

În ultima secundă, Matt Janning a adus victoria și a declanașt fiesta. A fost 75-72 pentru Anadolu Efes, care rămâne în cărți.