Home Baschet România, victorie dificilă cu Kosovo în precalificările Eurobasket 2021

România, victorie dificilă cu Kosovo în precalificările Eurobasket 2021

0

Naţionala masculină de baschet a României a învins destul de greu selecţionata Kosovo, cu scorul de 88-83 (14-17, 21-18, 24-18, 29-30), joi, în Arena Antonio Alexe din Oradea, în Grupa B a precalificărilor pentru Campionatul European – FIBA Eurobasket 2021.

Oaspeţii au terminat primul sfert în avantaj, 17-14, dar la jumătatea confruntării scorul era egal, 35-35. Kosovarii au trecut din nou în avantaj în debutul sfertului al treilea, dar România a reuşit să întoarcă soarta jocului şi cu zece minute înainte de final conducea cu 59-53. Finalul partidei a fost unul strâns, dar precizia americanului naturalizat Giordan Watson de la aruncările libere a făcut diferenţa, scrie Agerpres.

Pentru echipa antrenată de Tudor Costescu şi Nenad Markovic au jucat Mirel Dragoste 13 puncte, 4 recuperări, 1 pasă decisivă, Nandor Kuti 13 p, 3 rec, 3 pd, Radu Paliciuc 10 p, 4 rec, 2 pd, Rolland Torok 9 p, 7 rec, 4 pd, Giordan Watson 19 p, 3 rec, 4 pd, Cătălin Baciu 5 p, 4 rec, Tudor Gheorghe 2 p, 1 rec, 2 pd, Alex Olah 15 p, 9 rec, 3 pd, Bogdan Popa 1 rec, Radu Vîrnă 2 p, 1 rec, 1 pd.

România pierduse primul meci din grupă, cu 76-90 în deplasare cu Macedonia.

Macedonia ocupă primul loc, cu 4 puncte (2 jocuri), urmată de România, 3 p (2 j), Kosovo, 2 p (2 j). Doar prima clasată se califică în grupele preliminare.

România va juca următorul meci cu Macedonia, pe 21 februarie.