Home Baschet Cupe Europene U-BT Cluj-Napoca, la un meci de sferturile Eurocup

U-BT Cluj-Napoca, la un meci de sferturile Eurocup

0

U-BT Cluj-Napoca a învins-o în deplasare pe Gran Canaria, scor 113-111, în grupa de Eurocup la baschet masculin.

Campioana României a obținut una dintre cele mai mari victorii din istorie, chiar în sala deținătoarei trofeului Eurocup. E cu atât mai specială, cu cât a venit recuperând un deficit de 19 puncte, iar rezultatul îi duce pe clujeni cu un pas direct în sferturile de finală ale competiției.

U-BT Cluj-Napoca are nevoie de o victorie runda viitoare, contra lituanienilor de la Lietkabelis, pentru a obține biletul matematic spre sferturi. În caz contrar, elevii lui Mihai Silvășan sunt siguri oricum de optimile de finală.

Cel mai bun marcator al lui U-BT Cluj-Napoca în partida cu Gran Canaria a fost Jarell Eddie, cu 24 de puncte. Au mai contribuit la victorie: Cățe (23 puncte, 10 recuperări), N. Patrick (23), B. Jones (21), Mokoka (7), Stipanovic (6), Măciucă (5), Mejeris (4).