Home Fotbal România, debut victorios în preliminariile Campionatului Mondial! Ianis Hagi, gol decisiv

0
Ianis Hagi se bucura dupa un gol marcat in meciul de fotbal dintre Romania si Macedonia de Nord, din cadrul Preliminariilor Campionatului Mondial 2022, desfasurat fara spectatori pe Arena Nationala din Bucuresti, joi 25 martie 2021. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Naționala de fotbal a României a început cu dreptul preliminariile pentru Campionatul Mondial din Qatar, 2022. A învins Macedonia de Nord, scor 3-2, și abordează cu optimism meciul cu Germania, de duminică.

Macedonia de Nord, echipă calificată la Campionatul European, nu a fost deloc un adversar comod pe Arena Națională. A început cu mult elan partida și a irosit câteva oportunități bune, înainte ca Florin Tănase, golgeterul la zi din Liga 1, să deschidă scorul în minutul 28. „Tricolorii” și-au dublat avantajul imediat după pauză, cu reușita senzațională, de la aproximativ 20 de metri, a lui Valentin Mihăilă.

Ianis Hagi, golul victoriei în România – Macedonia de Nord

Au urmat două minute de blackout total, după cum le caracterizează chiar selecționerul Mirel Rădoi, în care Macedonia de Nord a egalat. Ademi a punctat în minutul 82, iar Trajkovski, doar introdus pe teren, a egalat. Reușita descătușării a purtat semnătura lui Ianis Hagi, în minutul 86, cu un șut din interiorul careului, după o pasă primită de la Răzvan Marin.

Pentru „tricolori” urmează duminică marele test, împotriva Germaniei. Acțiunea se încheie cu o deplasare în Armenia.

ROMÂNIA – MACEDONIA DE NORD 3-2 (Tănase 28, Mihăilă 50, Hagi 85 / Ademi 82, Trajkovski 83)

România: 1. Niță – 4. Popescu, 15. Burcă, 6. Chiricheș-cpt., 11. Bancu – 18. Marin, 7. Stanciu (17. Bicfalvi, 76)- 20. Man (10. Maxim, 76), 19. Tănase (14. Hagi, 76), 23. Coman (21. Mihăilă, 14) – 13. Keșeru (9. Pușcaș, 63).
Rezerve: 12. Lazar, 16. Radu – 2. Mogoș, 3. Toșca, 5. Nedelcearu, 8. Cicâldău, 22. Camora
Selecționer: Mirel Rădoi

Macedonia de Nord: 1. Dimitrievski – 2. Bejtulai, 6. Musliu, 4. Ristevski – 13. Ristovski, 16. Nikolov, 17. Bardi, 8. Alioski – 21. Elmas – 10. Pandev (9. Trajkovski,78), 23. Nestorovski.
Rezerve: 12. Bogatinov, 22. Siskovski – 3. Ashkovski, 5. Ademi, 7. Radeski,  11. Hasani, 14. Ibraimi, 15. Avramovski, 18. Stojanovski, 19. Velkoski, 20. Spirovski
Selecționer: Igor Angelovski