Home Fotbal Amicale Meci Spectacol: Chelsea – Barcelona

Meci Spectacol: Chelsea – Barcelona

0

Azi dimineata s-a jucat meciul dintre Chelsea si Barcelona din cadrul turneului International Cup, la care mai participa echipe precum Manchester United, Paris Paris Saint-GermainFiorentina, PortoClub AmericaNew York Red BullsLA Galaxy si San Jose Earthquakes, meci castigat de Chelsea cu 4 – 2, dupa loviturile de departajare, finalul celor 2 reprize regasindu-le la egalitate 2 – 2.
Componenta celor 2 echipe a fost urmatoarea:
Chelsea:  A folosit un sistem deja consacrat pentru Jose Mourinho, 4-2-3-1: Courtois in poarta, Ivanovic, Cahill , Zouma, Azpilicueta, pe linia de fund, la mijloc – Matic , Fabregas, Nunes, Oscar , Hazard, in atac Diego Costa
Antrenor: Jose Mourinho
Barcelona: a folosit sistemul clasic 4-3-3, cu: Ter Stegen ,in poarta, pe linia de fund, Pereira, Bartra, Mathieu, Adriano,la  mijloc, Rakitic, Busquets,  Gumbau, iar in atac, Barcelona a mizat pe Ramirez, Suarez  si El Haddadi
Antrenor: Luis Enrique
Cele 2 echipe au facut un spectacol de zile mari in meciul disputat Miercuri dimineata in Statele Unite, din cadrul turneului International Champions Cup, golurile primelor 90 de minute fiind marcate de Eden Hazard (Chelsea), dupa o actiune personala de toata frumusetea in minutul 10, Barcelona revenind spectaculos, egaland in minutul 51 prin Suarez, dupa ce a ridiculizat 3 fundasi ai lui Chelsea, cu un lob de mare efect si preluand conducerea in minutul 65 dupa un sut la coltul lung din interiorul careului, al lui Sandro, sut la care Courtois nu a mai avut ce face. Chelsea nu a renuntat insa si a revenit pe tabela de marcaj in minutul 85, portarul de rezerva a Barcelonei (Masip), a iesit gresit la o centrare de pe partea dreapta, centrare finalizata dupa lovitura de cap a lui Gary Cahill.
Istoria acestei partide a fost scrisa dupa loviturile de departajare, unde Halilovic şi Pique au ratat, în timp ce  Loic Remy a adus victoria lui Cheslea.