Home Fotbal Nationale România U19 s-a calificat la Campionatul European: e între primele 8 echipe...

România U19 s-a calificat la Campionatul European: e între primele 8 echipe ale continentului

0

Reprezentativa U19 a România a învins Croația U19, scor 2-1, și s-a calificat matematic la Campionatul European din acest an. „Tricolorii” antrenați de Adi Vasîi câștigase și primul meci, contra Georgiei U19, scor 5-1.

Croația U19, țara gazdă a Turului de Elită, s-a văzut condusă sâmbătă încă din minutul 10, după reușita lui Andreas Chiritoiu, atacantul de 18 ani împrumutat de FCSB la Unirea Constanța. Cealaltă reușită a fost semnată din penalty, de rapidistul Rareș Ilie, în minutul 78.

„Tricolorii” mai au un meci de disputat în grupă, marți, împotriva Islandei U19. Este lipsit de miză, locul 1 fiind deja acontat. Așadar, România U19 s-a calificat la turneul final european găzduit de Slovacia, între 18 iunie și 1 iulie 2022.

Echipa României U19 din meciul cu Croația U19

ROMÂNIA U19: 1. R. Popa–cpt. – 16. S. Pîrvulescu (4. B. Gergely 76′), 14. A. Coubiș, 3. G. Dănuleasă, 2. A. Pantea – 8. A. Pandele, 22. L. Mihai (20. N. Popescu 28′) – 18. A. Hofman (5. D. Andrei 46′), 10. R. Ilie, 15. L. Andronache – 9. A. Chirițoiu (17. R. Tănasă 59′)
Rezerve: 12. A. Mitrovic – 4. B. Gergely, 5. D. Andrei, 17. R. Tănasă, 20. N. Popescu