Home Handbal CSM Bucuresti umileste fosta campioana, Minaur Baia Mare, scor 34-18 in Liga...

CSM Bucuresti umileste fosta campioana, Minaur Baia Mare, scor 34-18 in Liga Nationala

0

Liga Nationala de handbal baieti a programat sambata la pranz marele derbi al campionatului, intre cele mai bune 2 echipe ale sezonului trecut, Minaur Baia Mare si CSM Bucuresti.

CSM a trecut lejer de o trupa care are mari probleme financiare, scor 34-18. Problemele au fost atat de mari incat Minaur a folosit aceiași 6 jucători de câmp de la începutul și până la sfârșitul partidei.

Pe foaia de joc au fost doar 9 jucatori in dreptul echipei din Maramures.

La pauza, scorul a fost de 15-12 pentru CSM, un scor poate strans avand in vedere problemele echipei oaspete, care, chiar si asa, si-a vandut scump pielea la Bucuresti.

Firul s-a rupt totusi dupa reluare, avand in vedere ca CSM a trecut la un avantaj de 10 goluri, 22-12! Primul gol de la Baia Mare era marcat de Bera in minutul 43.

In minutul 52, gazdele conduceau cu 29-16. Finalul a fost unul la fel de clar, 34-18 pentru locul 2 in Romania de acum.

Runda urmatoare, HCM Minaur va juca pentru ultima dată în acest an pe teren propriu, adversara campionilor fiind CSA Steaua Alexandrion București. CSM Bucuresti va mai da o data piept cu Minaur, saptamana care vine, in optimile de finala ale Cupei Romaniei, pe 19 decembrie.