Jucătoarea română de tenis Simona Halep, a doua favorită, a fost învinsă de rusoaica Daria Kasatkina cu 6-2, 6-1, marți, în runda a doua a turneului WTA de la Wuhan (China), dotat cu premii totale de 2.365.250 dolari.

Halep, care miercuri va împlini 26 de ani, a cedat după o oră și 13 minute de joc.

Românca a început foarte bine meciul și a făcut break la debut, dar apoi a pierdut următoarele patru ghemuri. Nici intervenția antrenorului Andrei Pavel nu a reușit să schimbe ceva în jocul Simonei, care a pierdut primul set cu 2-6.

Kasatkina a început cu dreptul actul secund, Halep a egalat, dar apoi rusoaica nu a mai putut fi oprită, câștigând setul cu 6-1.

Kasatkina (20 ani, 31 WTA) a obținut prima sa victorie în fața Simonei, numărul doi mondial, după ce aceasta a învins-o anul trecut în turul al doilea la Miami, cu 6-3, 7-5, și anul acesta în turul al treilea la Roland Garros, cu 6-0, 7-5.

Tot marți, Sorana Cîrstea a fost întrecută cu 6-3, 6-3 de chinezoaica Qiang Wang.