Echipa Israelului conduce formația României cu scorul de 2-0, după cele două partide de simplu de vineri, în urma victoriei obținute de tenismanul Dudi Sela, cu 6-3, 6-4, 6-4 în fața lui Nicolae Frunză, la Ramat Hasharon, în barajul pentru menținerea în Grupa I a zonei Europa-Africa a Cupei Davis.

Dudi Sela (32 ani, 70 ATP), cel mai bun jucător israelian al momentului, a dispus de Nicolae Frunză (20 ani neîmpliniți, 600 ATP) după două ore și 28 de minute. Frunză, care a avut un as, a făcut 7 duble greșeli, față de 3 ale adversarului, nu a reușit să facă față unui oponent mult mai valoros și experimentat.

În primul meci, Dragoș Dima (25 ani, 463 ATP), a fost învins de Edan Leshem (20 ani, 285 ATP) cu 6-3, 5-7, 6-2, 3-6, 6-3.

Sâmbătă, de la ora 14,00, va avea loc meciul de dublu, dintre cuplul Dudi Sela (173 ATP la dublu)/Jonathan Erlich (40 ani, 80 ATP) și perechea Vasile Antonescu (433 ATP)/Bogdan Borza (1.227 ATP).

România a câștigat toate cele patru confruntări cu Israelul în Cupa Davis: 4-1 la București în 1962 în primul tur al zonei Europa, 5-0 la București în 1969 în sferturile zonei Europa, 5-0 la Tel Aviv în 1974, în sferturile zonei Europa, 5-0 la Sibiu în 2015, în primul tur al Grupei I a zonei Europa-Africa.

România a pierdut ambele partide din acest an, 2-3 cu Belarus și 1-4 cu Austria, în timp ce Israelul a fost învins cu 5-0 de Portugalia și cu 5-0 de Ucraina.