Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul unu mondial, a fost învinsă de australianca Ashleigh Barty, cu 6-4, 6-4, miercuri, în primul său meci din 2019, în optimile turneului WTA de la Sydney, dotat cu premii totale de 823.000 de dolari.

Halep (27 ani) a jucat destul de bine după lunga sa absenţă de pe terenurile de tenis, însă a fost lipsită de ritm şi nu a reuşit să profite de momentele importante de care a beneficiat.

Barty (22 ani, 15 WTA), care are un debut foarte bun de sezon, s-a impus într-o oră şi 27 de minute.

Halep se impusese în primele două confruntări cu Barty, în 2018, 6-4, 6-1 în semifinale la Montreal şi 7-5, 6-4 în optimi la Cincinnati.

Halep jucase ultimul său meci în septembrie, la Beijing, abandonând în primul tur, după un set cedat cu 1-6 în faţa tunisiencei Ons Jabeur. Simona, care a fost nevoită să încheie prematur sezonul 2018 din cauza unei hernii de disc, a înregistrat ultima sa victorie tocmai în august, 6-3, 6-4 cu belarusa Arina Sabalenka, în semifinale la Cincinnati, pierzând apoi următoarele trei partide şi abandonând în a patra.

Simona Halep va primi pentru participare un cec de 11.620 dolari şi 55 de puncte WTA.