U-BT Cluj-Napoca a debutat cu o victorie în Grupa E a FIBA Europe Cup la baschet masculin, 90-69 (30-16, 20-24, 17-13, 23-16) cu echipa turcă Istanbul BBSK, miercuri seara, în Sala Sporturilor ”Horia Demian” din Cluj-Napoca.

Campioana României a început în forță și conducea la o diferență de 14 puncte după primul sfert (30-16). Istanbul BBSK a dat o replică mai bună în al doilea sfert al confruntării, iar ”U” conducea cu zece puncte la jumătatea partidei, 50-40. Ardelenii au majorat diferența în a doua parte a meciului, câștigând la un scor clar, 90-69.

Sakic, Kromah și Barro au fost cei mai buni de la echipa clujeană. Antrenorul Mihai Silvășan i-a folosit pe Ousmane Barro 19 puncte, 8 recuperări, 1 pasă decisivă, Andrei Calnicenco, Justin Gray, Vaidas Kariniauskas 8 p, 2 rec, 4 pd, Lasan Kromah 20 p, 4 rec, 2 pd, Nandor Kuti 6 p, 2 rec, 5 pd, Alexandru Olah, Zeljko Sakic 21 p, 8 rec, 4 pd, Andrei Mureșan 1 pd, Rolland Torok 5 p, 3 rec, David Vida, Giordan Watson 11 p, 4 rec, 4 pd.

În celălalt meci al grupei, Lukoil Academic Sofia a dispus de Dinamo Tbilisi cu 73-70.

Pe 25 octombrie vor avea loc partidele Dinamo Tbilisi — ”U” și Istanbul BBSK — Lukoil Academic Sofia.