ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe s-a calificat în play-off-ul EuroCup la baschet feminin, miercuri seara, după ce a învins formația Piestanske Cajky (Slovacia), cu scorul de 64-57 (15-10, 20-13, 9-14, 20-20), în ultimul meci din Grupa D, jucat la Sfântu Gheorghe.

Sepsi a avut o primă jumătate de meci foarte bună și după 20 de minute conducea pe tabelă cu 35-23. Formația oaspete a recuperat din diferență și apoi a reușit să egaleze când mai erau două minute și 41 de secunde, 52-52, dar campioana României a avut un final mai bun și a câștigat cu 64-57.

Pentru formația antrenată de Zoran Mikes au evoluat Adrienne Nicole Webb 17 puncte, 4 recuperări, 2 pase decisive, Nathalie Fontaine 17 p, 3 rec, Tunde Kilin, Danielle Hamilton-Carter 4 p, 4 rec, Ruzica Dzankic 1 rec, Marina Kress 7 p, 9 rec, 2 pd, Tyaunna Marshall 12 p, 7 rec, 1 pd, Annemarie Godri-Părău 12 p, 2 rec, 8 pd, Ancuța Stoenescu 1 pd, Andreea Huțanu 2 rec.

În alt meci, Hatay BB (Turcia) a dispus de Energa Torun (Polonia) cu 66-58.

Hatay BB a ocupat prima poziție, cu 10 puncte, urmată de Sepsi, 8 puncte, Energa Torun, 8 puncte, Piestanske Cajky, 8 puncte. Departajarea între formațiile aflate la egalitate de puncte s-a făcut în urma rezultatelor directe.