CSM Steaua Eximbank şi BCMU FC Argeş Piteşti au început cu victorii în sferturile de finală ale Ligii Naţionale de baschet masculin.

BCMU FC Argeş Piteşti a învins-o neaşteptat în deplasare pe CSM CSU Oradea, cu 66-62 (23-15, 17-15, 12-10, 14-22).

Argeşenii au dominat trei sferturi din meci şi au obţinut victoria în ciuda unei reveniri de final a orădenilor, care şi-au adjudecat ultimul parţial cu 22-14.

Ucraineanul Andrei Agafonov a fost cel mai bun de la oaspeţi, cu 23 puncte şi 7 recuperări.

Vicecampioana CSM Steaua Eximbank a învins-o clar pe BC SCM Timişoara, în Sala Mihai Viteazul din Capitală, cu 89-67 (20-8, 17-23, 24-22, 28-14).

Steaua a fost condusă spre victorie de americanul Jermaine Jonte Flowers, 26 p, 4 rec, şi de lituanianul Marius Runkauskas, 21 p, 4 rec, 3 pd. O evoluţie remarcată a avut şi Brandon Taylor, 14 p, 4 rec, 9 pd.

Meciurile cu numărul doi ale seriilor vor avea loc tot la Oradea şi Bucureşti, pe 5 mai. Play-off-ul se joacă după sistemul cel mai bun din cinci partide.