ACS Sepsi-SIC Sfântu Gheorghe a obţinut prima sa victorie în Grupa A a Euroligii feminine de baschet, una dramatică, 86-85 (20-23, 15-20, 25-16, 26-26) cu echipa franceză LDLC ASVEL Feminin Lyon, miercuri seara, pe teren propriu. Campioana României, la prima sa participare în Euroligă, era singura formaţie din grupă fără victorie, după şase etape.

Bulgăroaica Borislava Hristova a fost cea care a adus victoria formaţiei covăsnene, cu un coş de două puncte realizate în ultima secundă.

Sepsi-SIC a făcut o primă jumătate de meci mai slabă şi era condusă la o diferenţă de opt puncte după 20 de minute. Echipa antrenată de Zoran Mikes a reuşit să întoarcă scorul în sfertul al treilea, iar în ultimele zece minute a jucat de la egal la egal cu formaţia din Hexagon.

Borislava Hristova a fost MVP-ul partidei, cu 27 puncte, 7 recuperări, Morgan Green a contribuit cu 17 p, 5 rec, 6 pase decisive, Livia Gereben, 13 p, 5 rec, Ellen Nystrom, 12 p, 6 rec, Masa Jankovic, 10 p, 9 rec, 3 pd.

De la oaspete s-au remarcat Marine Johannes, 24 p, 3 rec, 3 pd, Alexia Chery, 17 p, Stefanie Dolson, cu 10 p, 5 rec, 3 pd.

Sepsi-SIC va juca următorul meci tot acasă, pe 6 decembrie, cu Casademont Zaragoza.