DINAMO a învins-o pe SCMU Craiova cu scorul de 83-71 (21-20, 13-25, 29-10, 20-16), luni seara, în Șoseaua Ștefan cel Mare, într-un meci din etapa a șasea a Ligii Naționale de baschet masculin.

Cei 200 de spectatori prezenţi în sala Dinamo au făcut o atmosferă cât pentru 1500, împingându-şi favoriţii spre o nouă victorie spectaculoasă. După un sfert 2 de coşmar în care au înscris doar 6 puncte în 9 minute de joc, permiţând Craiovei să se distanţeze la 27-40, Dinamo a dat semne de revenire şi a încheiat prima repriză cu 11 puncte în urmă, 34-45.

Nu ştim ce discurs motivaţional a susţinut Alexander Todorov la pauză în vestiar, cert este că a urmat un sfert 3 de senzaţie pentru DINAMO, cu 14 puncte consecutive în mai puţin de 2 minute, preluând conducerea 48-45 de la 34-45, iar oltenii erau groggy. Din acel moment DINAMO a preluat pentru prima dată frâiele jocului şi nu le+a mai dat drumul până la final.

De remarcat in teren au fost Noah James Dahlman (24 puncte, 13 recuperări, 4 pase decisive) și Karolis Babkauskas (23 p, 3 rec, 3 pd), care au fost artizanii victoriei, în timp ce de la oaspeți s-au remarcat Cătălin Burlacu, 19 p, 6 rec, și Bozo Durasovic, 17 p, 5 rec, 2 pd.

Ambele echipe se afla in fruntea LN, cu 10 puncte, urmate de U-Banca Transilvania Cluj, CSM CSU Oradea (ambele din 5 jocuri), CSU Atlassib Sibiu, CS Phoenix Galați (ambele din 6 j), câte 9 puncte. Pentru DINAMO urmează derby-ul cu Steaua din acest weekend.