Cea mai în formă echipă a momentului în Liga Naţională de baschet, CSU Sibiu, a ajuns la a sasea victorie la rand in campionat, dupa 86-82 cu Dinamo, in runda curenta de LN.

La pauza mare, gazdele conduceau cu 48-36 şi păreau să nu aibă probleme în meci.

Dinamo si-a revenit pe parcursul sfertului 3, au facut 9 puncte la rand cu care s-au apropiat de sibieni la mustata, dar nu au mai tinut pasul pana la finele sfertului.

S-a terminat 86-82 la capătul unei partide în care niciunul dintre titularii lui CSU nu a semnat mai puţin de 13 puncte.

MVP-ul jocului a fost Popa Calotă, cu 19 puncte şi 5 pase decisive. Dupa acest joc, Sibiul este lider în Liga Naţională, după ce a ajuns la a şasea victorie consecutivă, în timp ce Dinamo are 3 înfrângeri în ultimele 4 etape.