U-BT Cluj-Napoca a câștigat primul meci al finalei Ligii Naționale de baschet masculin, împotriva celor de la CSO Voluntari, scor 87-65.

U-BT Cluj-Napoca, deținătoarea trofeului și liderul din sezonul regular al Ligii Naționale, a început cu dreptul finala, cu o victorie în sala proprie.

După două sferturi închise, în care defensivele au dictat ritmul, clujenii s-au dezlănțuit, cu 35 de puncte marcate în sfertul 3. Pentru U-BT au punctat: Brown (18), Stewart (16), Stipanovic (15), Hogue (8), Watson (8), Bircevic (7), Patrick (7), Kuti (6), Grasu (2).

Punctele ilfovenilor au fost semnate de: Gotcher (11), Torok (11), Thmposn (10), Vasiliauskas (10), Badiu (6), Lee (6), Woods (6), Moldoveanu (2), Vida (2) și Barro 1.

Următorul meci se joacă tot la Cluj, sâmbătă, de la ora 18:30.