Naționala României a învins greu echipa Armeniei, cu scorul de 1-0 (0-0), vineri seara, pe Arena Națională din București, în Grupa E a preliminariilor Cupei Mondiale de fotbal din 2018, după un gol marcat în prelungiri.

Tricolorii s-au impus prin golul marcat de Alexandru Maxim (90+1), deși au avut aproape o repriză un om în plus și au ratat și un penalty, prin Bogdan Stancu (55).

România, care are în continuare șanse teoretice la locul al doilea în grupă, a dominat meciul deși nu a făcut un joc prea bun, și-a creat ocazii, însă nu a reușit să fructifice, jucătorii fiind lipsiți de inspirație, de clarviziune.

Prima ocazie a meciului a fost semnată de Chipciu (2), care a șutat peste poartă din marginea careului. Apoi, Stancu (9) a tras peste poartă de la 14 metri, din poziție ideală.

România a primit penalty în cele din urmă, în min. 53, când șutul-centrare al lui Benzar a lovit mâna aceluiași Voskanian, care a fost eliminat pentru al doilea ”galben”. Din păcate, Stancu a tras telefonat, iar portarul a respins în corner.

Maxim s-a revanșat și a marcat spectaculos, cu călcâiul, la șutul-centrare al aceluiași Benzar (90+1), aducând României o victorie chinuită, de palmares. În partida tur dintre cele două echipe, România câștiga cu scorul de 5-0.

Spectatorii au scandat demisia pe finalul meciului, atât la 0-0, cât și la 1-0.

România: 12. Ciprian Tătărușanu — 2. Romario Benzar, 6. Vlad Chiricheș (căpitan), 3. Alin Toșca, 21. Cristian Ganea — 23. Nicolae Stanciu, 8. Mihai Pintilii — 7. Alexandru Chipciu (11. Adrian Popa, 68), 13. Alexandru Băluță (14. Andrei Ivan, 74), 19. Bogdan Stancu (10. Alexandru Maxim, 81) — 9. Florin Andone. Selecționer: Christoph Daum.

Armenia: 16. Grigor Meliksetian — 19. Hovhanes Hambarțumian, 3. Varazdat Haroian, 4. Taron Voskanian, 15. Gagik Daghbașian — 6. Gor Malakian (27. Artak Edigarian, 46), 13. Kamo Hovhanisian — 18. Henrih Mhitarian (căpitan), 8. Marcos Pizzelli (22. Sarghis Adamian, 74), 21. Davit Manoian (9. Ruslan Korian, 58) — 10. Tigran Barseghian. Selecționer: Artur Petrosian.