Selecționatele de tineret ale României și Țării Galilor au terminat la egalitate, 0-0, marți seara, la Bangor, într-o partidă din Grupa a 8-a a preliminariilor Campionatului European de fotbal Under-21 din 2019, încheiată de tricolori cu doi oameni mai puțin.

Echipa României a jucat mai bine în prima repriză, ratând ocazii bune de gol prin Coman (31, 38) și Nedelcu (41), al cărui șut din afara careului a fost respins în transversală de portar.

Galezii au fost mai incisivi după pauză și și-au creat situații foarte bune de gol prin Roberts (53), care a fost blocat de portarul Radu, Wilson (54), care a ratat din doar doi metri.

România a rămas în nouă oameni, Pușcaș fiind eliminat pentru ripostă (81), după ce a încercat să scape dintr-un veritabil placaj al lui Evans, care s-a ales doar cu cartonaș galben.

În alt meci jucat marți, Portugalia a dispus de Elveția cu 2-1.

În clasament, România ocupă primul loc, cu 12 puncte (6 jocuri), urmată de Bosnia, 9 p (5 j), Portugalia, 7 p (4 j), Țara Galilor, 7 p (5 j), Elveția, 7 p (6 j), Liechtenstein, 0 p (4 j).

Se califică direct la turneul final câștigătoarele celor nouă grupe, în timp ce patru ocupante ale locurilor secunde cu cel mai bun punctaj vor disputa un play-off. Echipele care se vor impune în meciurile de baraj merg, de asemenea, la Campionatul European. Turneul final va fi găzduit de Italia, echipă calificată direct.

Țara Galilor: 1. Luke Pilling — 2. Cameron Coxe, 6. Chris Mepham (căpitan), 5. Cian Harries, 13. Rhys Norrington-Davies — 4. Regan Poole, 16. Jack Evans (8. Matthew Smith, 90+1) — 7. George Thomas, 10. Harry Wilson, 15. Thomas Harris (11. Rabbi Matondo, 80) — 9. Tyler Roberts. Selecționer: Rob Page.

România: 1. Ionuț Radu (căpitan) — 6. Cristian Manea, 5. Ionuț Nedelcearu, 4. Alexandru Pașcanu, 3. Andrei Radu — 16. Dragoș Nedelcu (21. Marco Dulca, 84), 18. Răzvan Marin — 8. Dennis Man (17. Mihai Dobre, 79), 22. Alexandru Cicâldău, 7. Florinel Coman (20. Vlad Olteanu, 90+4) — 9. George Pușcaș. Selecționer: Daniel Isăilă.