FC Voluntari a reuşit să se menţină în Liga I de fotbal, după ce a învins-o pe Chindia Târgovişte cu scorul de 3-0, la loviturile de departajare, miercuri, într-un meci în care echipa de ligă secundă era în avantaj, 1-0, atât după cele 90 de minute regulamentare, cât şi la finalul prelungirilor.

FC Voluntari se impusese în partida tur cu 1-0, dar Chindia a reuşit să egaleze situaţia la general la Târgovişte, prin golul marcat de Denis Ciobotariu (67). Cele două echipe au ajuns la loviturile de departajare, unde ilfovenii au marcat de trei ori, prin Florin Cernat, Laurenţiu Marinescu şi Mircea Leasă, în timp ce jucătorii târgovişteni au ratat de trei ori (Mihai Mincă a apărat două şuturi), scrie Agerpres.

Chindia a dominat trei sferturi din meci şi a avut ocazii prin Martac (42), Neguţ (56), reuşind să marcheze în min. 67, prin tânărul Ciobotariu (fiul fostului internaţional Liviu Ciobotariu), cu capul din centrarea lui Cherchez.

Chindia a ratat şansa de a reveni pe prima scenă a fotbalului românesc după o pauză de 20 de ani.

Au promovat din liga secundă Dunărea Călăraşi şi FC Hermannstadt, retrogradând Juventus Bucureşti şi ACS Poli Timişoara.

Au executat în ordine loviturile de departajare: Florin Cernat (gol) 0-1, Cristian Cherchez (ratare – apără Mihai Mincă) 0-1, Laurenţiu Marinescu (gol) 0-2, Alin Pencea (ratare – apără Mihai Mincă) 0-2, Alexandru Răuţă (ratare – pe lângă poartă) 0-2, Cristian Neguţ (ratare – bară transversală) 0-2, Mircea Leasă (gol) 0-3.

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!