Selecţionata Serbiei a învins la limită reprezentativa Costa Ricăi, cu scorul de 1-0 (0-0), duminică, pe Samara Arena, în Grupa E a Cupei Mondiale de fotbal din Rusia.

Serbia a obţinut victoria graţie golului marcat de Aleksandar Kolarov (56), din lovitură liberă.

Serbia a început foarte bine repriza secundă şi Mitrovic (50) a scăpat singur cu Navas, dar portarul lui Real Madrid a reuşit să respingă. ”Vulturii” (Orlovi) au deschis scorul (56), prin Kolarov, care a executat perfect în vinclu o lovitură liberă de la aproape 30 de metri.

Finalul a fost destul de aprins, cu incidente între Matic şi un membru al staff-ului costarican, dar şi un cartonaş galben primit de Prijovic după consultarea asistenţei video, pentru lovirea unui adversar.

Serbia a obţinut o victorie meritată, având un joc mai solid, pragmatic, în timp ce Costa Rica a fost departe de forma arătată în urmă cu patru ani, când a reuşit cea mai mare performanţă a sa la Cupa Mondială, sferturi de finală în Brazilia.

În celălalt meci din Grupa E, Brazilia va înfrunta Elveţia, duminică seara, la Rostov pe Don (21,00).

Au evoluat echipele:
Costa Rica: 1. Keylor Navas – 16. Cristian Gamboa, 2. Johnny Acosta, 3. Giancarlo Gonzalez, 6. Oscar Duarte, 15. Francisco Calvo – 11. Johan Venegas (7. Christian Bolanos, 60), 20. David Guzman (9. Daniel Colindres, 73), 5. Celso Borges, 10. Bryan Ruiz (căpitan) – 21. Marcos Urena (12. Joel Campbell, 67). Selecţioner: Oscar Ramirez.

Serbia: 1. Vladimir Stojkovic – 6. Branislav Ivanovic, 15. Nikola Milenkovic, 3. Dusko Tosic, 11. Aleksandar Kolarov (căpitan) – 21. Nemanja Matic, 4. Luka Milivojevic – 10. Dusan Tadic (2. Antonio Rukavina, 83), 20. Sergej Milinkovic-Savic, 22. Adem Ljajic (17. Filip Kostic, 70) – 9. Aleksandar Mitrovic (8. Aleksandar Prijovic, 90). Selecţioner: Mladen Krstajic.

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!