Selecţionata Angliei a învins greu reprezentativa Tunisiei, cu scorul de 2-1 (1-1), luni seara, pe Volgograd Arena, în Grupa G a Cupei Mondiale de fotbal din Rusia.

Naţionala Albionului a smuls victoria în prelungiri, adusă de ”dubla” lui Harry Kane (11, 90+1), după ce tunisienii egalaseră prin Ferjani Sassi (35 – penalty).

”Vulturii din Cartagina” au reuşit egalarea după un fault gratuit comis de Walker asupra lui Fakhreddine Ben Youssef, iar Sassi a transformat penalty-ul acordat (35).

După pauză, Anglia a jucat mult mai slab, nu a mai reuşit să străpungă defensiva tunisiană şi ocaziile de gol au lipsit aproape cu desăvârşire. Maguire (51) a trimis bine cu capul, dar Ben Mustapha a reţinut.

Englezii a marcat golul victoriei în prelungiri, în urma unui corner, Maguire a recentrat, iar Kane, lăsat neaşteptat de liber, a trimis cu capul în plasă din trei metri.

Tunisia se află la a cincea sa Cupă Mondială, dar nu a trecut niciodată de faza grupelor şi are o singură victorie, în 1978, contra Mexicului.

Anglia şi Tunisia s-au înfruntat la Cupa Mondială din 1998, când englezii s-au impus (2-0) prin golurile marcate de Alan Shearer şi Paul Scholes, Southgate fiind pe teren şi el atunci.

Următoarele meciuri vor avea loc sâmbătă 23 iunie, Belgia – Tunisia, la Moscova (stadionul Spartak), şi duminică 24 iunie, Anglia – Panama, la Nijnîi Novgorod (stadionul Nijnîi Novgorod).

Au evoluat echipele:
Tunisia: 22. Mouez Hassen (1. Farouk Ben Mustapha, 15) – 4. Yassine Meriah, 2. Syam Ben Youssef, 11. Dylan Bronn, 12. Ali Maaloul – 17. Ellyes Skhiri, 9. Anice Badri, 13. Ferjani Sassi – 8. Fakhreddine Ben Youssef, 10. Wahbi Khazri (căpitan; 19. Saber Khalifa, 85), 23. Naim Sliti (14. Mohamed Ben Amor, 74). Selecţioner: Nabil Maaloul.

Anglia: 1. Jordan Pickford – 2. Kyle Walker, 5. John Stones, 6. Harry Maguire – 12. Kieran Trippier, 20. Dele Alli (21. Ruben Loftus-Cheek, 80), 8. Jordan Henderson, 7. Jesse Lingard (4. Eric Dier, 90+3), 18. Ashley Young – 10. Raheem Sterling (19. Marcus Rashford, 68), 9. Harry Kane (căpitan). Selecţioner: Gareth Southgate.