Selecţionata Mexicului s-a calificat în optimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal ediţia 2018, după ce a reuşit să învingă cu scorul de 2-1 (1-0) reprezentativa Coreei de Sud, sâmbătă, pe stadionul Rostov Arena din Rostov pe Don, în Grupa F a competiţiei care are loc în Rusia.

Mexicanii au deschis scorul în prima repriză de Carlos Vela, care a transformat un penalty, în urma unui henţ în careu comis de un fundaş sud-coreean (min.26), iar apoi şi-au majorat avantajul după pauză, prin Javier „Chicharito” Hernandez (min.66), aflat la cea de-a 50-a reuşită în tricoul naţionalei ţării sale. Sud-coreeni au redus din handicap în prelungirile primei reprize, prin Son Heungmin (90+3).

Selecţionerul Mexicului a efectuat o singură schimbare în unsprezecele cu care a învins campioana en titre, în timp de sud-coreeni au aliniat o formaţie cu trei modificări faţă de cea care s-a înclinat în primul joc în faţa Suediei (0-1).

Repriza secundă a debutat în aceeaşi notă ca şi prima parte a jocului, cu „El Tri” la cârma jocului şi sud-coreenii încercând să lovească pe contraatac, scrie Agerpres.

Sud-coreenii au avut la rândul lor câteva acţiuni periculoase, însă cei care au marcat au fost tot mexicanii, care şi-au dublat avantajul în minutul 66, prin Javier „Chicharito” Hernandez, atacantul echipei engleze West Ham United, care a trimis balonul în poartă din interiorul careului, după o pasă a lui Layun.

Cele două echipe au mai făcut parte din aceeaşi grupă a Cupei Mondiale de fotbal şi în urmă cu două decenii, la turneul final din Franţa (1998), mexicanii câştigând şi atunci, cu scorul de 3-1. Sud-coreeni s-au revanşat însă la Jocurile Olimpice 2016 de la Rio, unde au învins Mexicul cu 1-0, calificându-se în sferturile de finală.

Aceasta a fost a 13-a întâlnire internaţională între Coreea de Sud şi Mexic. Asiaticii s-au impus de patru ori, în timp ce mexicanii au obţinut sâmbătă a şaptea victorie, două meciuri încheindu-se la egalitate.

Echipe de start:

Coreea de Sud: 23. Jo Hyeonwoo – 2. Lee Yong, 20. Jang Hyunsoo, 19. Kim Younggwon, 12. Kim Minwoo (14. Hong Chul, 84) – 18. Moon Seonmin (15. Jung Wooyoung, 77), 16. Ki Sungyueng (căpitan), 8. Ju Sejong (10. Lee Seungwoo, 64), 11. Hwang Heechan – 7. Son Heungmin, 17. Lee Jaesung. Selecţioner: Shin Tae-yong.

Mexic: 13. Guillermo Ochoa – 23. Jesus Gallardo, 3. Carlos Salcedo, 15. Hector Moreno, 21. Edson Alvarez – 16. Hector Herrera, 18. Andres Guardado (căpitan, 4. Rafa Marquez, 66) – 7. Miguel Layun, 11. Carlos Vela, (10. Giovani Dos Santos, 77), 22. Hirving Lozano (17. Jesus Corona, 71) – 14. Javier Hernandez. Selecţioner: Juan Carlos Osorio.