Echipa Spaniei a câştigat Grupa B a Cupei Mondiale de fotbal din Rusia şi va juca în optimi cu selecţionata ţării gazdă, după ce a obţinut dramatic un rezultat egalitate, 2-2 (1-1), cu Marocul, luni seara, la Kaliningrad.

Fosta campioană mondială a evitat cu mare şansă o înfrângere surprinzătoare, egalând în prelungiri, după ce a fost condusă de două ori. Khalid Boutaib (14), En Nesyri (81) au marcat pentru marocani, în timp ce golurile spaniolilor au fost reuşite de Isco (19) şi Iago Aspas (90+1).

Spania a câştigat grupa după ce Portugalia a fost egalată de Iran în prelungiri (1-1), ”La Roja” având avantajul numărului mai mare de goluri marcate, la egalitate de puncte şi de golaveraj.

Echipa antrenată de Herve Renard a trecut din nou la conducere (81), când noul-intrat En Nesyri a reluat splendid cu capul, de lângă Ramos, la cornerul lui Fajr.

Spania a reuşit să marcheze golul al doilea în min. 90+1, prin Aspas, care a reluat cu călcâiul centrarea lui Dani Carvajal. Iniţial golul a fost anulat pentru ofsaid, dar arbitrul a revenit asupra deciziei după consultarea reluărilor video (VAR).

Au evoluat echipele:

Spania: 1. David De Gea – 2. Dani Carvajal, 3. Gerard Pique, 15. Sergio Ramos (căpitan), 18. Jordi Alba – 5. Sergio Busquets, 10. Thiago Alcantara (20. Marco Asensio, 74) – 21. David Silva (9. Rodrigo, 84), 22. Isco, 6. Andres Iniesta – 19. Diego Costa (17. Iago Aspas, 74). Selecţioner: Fernando Hierro.

Maroc: 12. Monir El Kajoui – 17. Nabil Dirar, 5. Mehdi Benatia, 4. Manuel Da Costa, 2. Achraf Hakimi – 8. Karim El Ahmadi, 14. Mbark Boussoufa (căpitan) – 16. Noureddine Amrabat, 10. Younes Belhanda (11. Faycal Fajr, 63), 7. Hakim Ziyach (20. Aziz Bouhaddouz, 85) – 13. Khalid Boutaib (19. Youssef En Nesyri, 72). Selecţioner: Herve Renard.