Selecţionata Braziliei s-a calificat fără emoţii în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Rusia, după ce a învins reprezentativa Mexicului cu scorul de 2-0 (0-0), luni, la Samara, în optimile de finală.

Selecao s-a impus prin golurile marcate de Neymar (51) şi Roberto Firmino (88), iar în sferturi va întâlni învingătoarea dintre Belgia şi Japonia.

Mexicanii au început meciul mai bine şi au presat destul de mult în primele 25 de minute, având ocazii prin Lozano (3), însă Alisson a fost la post, şi prin Herrera (22), blocat la 15 metri.

Soarta meciului a fost pecetluită în urma unui acţiuni a aceluiaşi Neymar, care a trimis pe lângă Ochoa, iar Firmino a îndeplinit o simplă formalitate (88).

Mexicanii nu i-au învins niciodată pe brazilieni la Cupa Mondială în cinci dueluri, patru victorii revenind selecţionatei ”Canarinha”, iar un meci s-a terminat nedecis, 0-0, în faza grupelor din 2014 (13-0 golaveraj).

Brazilia este neînvinsă de 16 meciuri oficiale. Brazilia nu a pierdut niciodată în faţa unei reprezentante a zonei CONCACAF, având opt victorii şi un egal. Mexicul are doar o victorie în faţa reprezentantelor CONMEBOL, cu Ecuador în 2002, trei egaluri şi nouă înfrângeri.

Au evoluat echipele:
Brazilia: 1. Alisson Becker – 22. Fagner, 2. Thiago Silva (căpitan), 3. Miranda, 6. Filipe Luis – 15. Paulinho (17. Fernandinho, 80), 5. Casemiro, 11. Philippe Coutinho (20. Roberto Firmino, 86) – 19. Willian (13. Marquinhos, 90+1), 9. Gabriel Jesus, 10. Neymar. Selecţioner: Tite.

Mexic: 13. Guillermo Ochoa – 21. Edson Alvarez (6. Jonathan Dos Santos, 55), 2. Hugo Ayala, 3. Carlos Salcedo, 23. Jesus Gallardo – 16. Hector Herrera, 4. Rafa Marquez (7. Miguel Layun, 46), 18. Andres Guardado (căpitan) – 11. Carlos Vela, 14. Javier Hernandez (9. Raul Jimenez, 60), 22. Hirving Lozano. Selecţioner: Juan Carlos Osorio.