Echipele de fotbal FCSB şi Dinamo Bucureşti au încheiat la egalitate, scor 3-3 (1-1), partida disputată, duminică seara, pe Arena Naţională din Capitală, în cadrul etapei a 2-a a Ligii I.

Golurile formaţiei FCSB au fost înscrise de Harlem Gnohere (10) şi Florinel Coman (55 şi 68), în timp ce pentru Dinamo au marcat Mircea Axente (45+4), Dan Nistor (61) şi Mihai Popescu (89).

FCSB rămâne fără victorie în acest sezon după ce, în prima etapă a Ligii I a pierdut cu 0-1 meciul din în deplasare cu Astra Giurgiu.

Golul de 2-1 pentru FCSB a venit însă în urma unei faze fixe în minutul 55 în urma unei greşeli a portarului Penedo. Florinel Coman, introdus la pauză în locul lui Filipe Teixeira, a executat un corner de pe partea stângă, mingea a căzut lângă bară, l-a lovit în picior pe Penedo şi a intrat în poartă.

Scorul final a fost stabilit în minutul 89, în urma unui corner de pe partea dreaptă. Mihai Popescu a înscris pentru 3-3 cu capul de la 8 metri de lângă fundaşul Mihai Bălaşa. Dinamo putea chiar obţine victoria în prelungirile partidei, însă şutul lui Nistor de la 20 de metri a trecut puţin peste poarta lui Bălgrădean.

Au evoluat echipele:
FCSB: 34. Cristian Bălgrădean – 20. Romario Benzar, 16. Bogdan Planic, 4. Mihai Bălaşa, 15. Marco Momcilovic – 23. Ovidiu Popescu, 8. Lucian Filip – 98. Dennis Man (11. Olimpiu Moruţan 86), 10. Florin Tănase (căpitan), 80. Filipe Teixeira (7. Florinel Coman 46) – 9. Harlem Gnohere (92. Kamer Qaka 72). Antrenor: Nicolae Dică.

Dinamo: 26. Jaime Penedo Cano – 17. Nicolae Corbu, 6. Mihai Popescu, 3. Georgios Katsikas, 93. Sergiu Popovici – 4. Sergiu Hanca (21. Tomislav Gomelt 63), 18. May Mahlangu, 10. Dan Nistor (căpitan) – 7. Deian Sorescu (9. Ivan Pesic 76), 30. Mircea Axente (99. Robert Moldoveanu 68), 20. Diogo Salomao. Antrenor: Florin Bratu.