Naţionala României a învins-o dramatic pe cea a Portugaliei cu scorul de 2-1 (0-0), în meciul disputat în Grupa a 8-a a preliminariilor Campionatului European de fotbal Under-21 din 2019, pe stadionul ”A Mata Real” din Pacos de Ferreira, tricolorii încheind partida în nouă jucători.

România a deschis scorul în minutul 52, când Alexandru Cicâldău a şutat pe jos de la circa 20 de metri, după o pasă a lui Florinel Coman. În min. 59, Andrei Ivan, lansat de Dennis Man, a dublat avantajul tricolorilor, care au evoluat cu un om mai puţin din min. 70, când Nedelcearu a primit al doilea cartonaş galben.

Portugalia a înscris în min. 85 prin Joao Carvalho. Un minut mai târziu, lusitanii au fost aproape de egalare.

Ionuţ Radu a apărat în min. 90+10 penalty-ul executat de Joao Carvalho.

România a fost periculoasă prin Man (31), Ianis Hagi (41, 61) şi Ivan (54).

Partida cu Portugalia a reprezentat debutul lui Mirel Rădoi ca selecţioner, el fiind numit la începutul lui august în locul lui Daniel Isăilă.

România este singura echipă neînvinsă în grupa 8 a calificărilor pentru Euro 2019.

În aceeaşi grupă au mai avut loc vineri două meciuri: Bosnia-Herţegovina a învins acasă Elveţia cu 3-0, iar Ţara Galilor a trecut pe teren propriu de Liechtenstein cu 2-1, scrie Agerpres.

La finalul preliminariilor, prima echipă se califică direct la turneul final. Cele mai bune patru din nouă ocupante ale locurilor secunde vor disputa un play-off pentru a stabili încă două selecţionate care merg la CE 2019.

Au evoluat echipele:
Portugalia: 1. Joel Perreira – 2. Fernando 7. Diogo Goncalves, 75), 3. Jorge Fernandes, 4. Francisco Ferreira, 5. Yuri Ribeiro 6. Pedro Rodrigues – 19. Eustaquio (17. Joao Filipe, 46), 8. Joao Carvalho – 10. Joao Felix – 18. Tavares (11. Gil Dias, 60), 9. Diogo Jota (căp). Selecţioner: Rui Jorge.

România: 1. Ionuţ Radu – 2. Radu Boboc, 4. Ionuţ Nedelcearu, 5. Alex Paşcanu, 3. Florin Ştefan (22. Florin Borţa, 90) – 16. Dragoş Nedelcu, 17. Alexandru Cicâldău – 8. Dennis Man (20. Andrei Ciobanu, 90+7), 10. Ianis Hagi (18. Adrian Rus, 77), 7. Florinel Coman – 9. Andrei Ivan. Selecţioner: Mirel Rădoi.