Naționala de fotbal a României a început cu dreptul preliminariile pentru Campionatul Mondial din Qatar, 2022. A învins Macedonia de Nord, scor 3-2, și abordează cu optimism meciul cu Germania, de duminică.

Macedonia de Nord, echipă calificată la Campionatul European, nu a fost deloc un adversar comod pe Arena Națională. A început cu mult elan partida și a irosit câteva oportunități bune, înainte ca Florin Tănase, golgeterul la zi din Liga 1, să deschidă scorul în minutul 28. „Tricolorii” și-au dublat avantajul imediat după pauză, cu reușita senzațională, de la aproximativ 20 de metri, a lui Valentin Mihăilă.

Ianis Hagi, golul victoriei în România – Macedonia de Nord

Au urmat două minute de blackout total, după cum le caracterizează chiar selecționerul Mirel Rădoi, în care Macedonia de Nord a egalat. Ademi a punctat în minutul 82, iar Trajkovski, doar introdus pe teren, a egalat. Reușita descătușării a purtat semnătura lui Ianis Hagi, în minutul 86, cu un șut din interiorul careului, după o pasă primită de la Răzvan Marin.

Pentru „tricolori” urmează duminică marele test, împotriva Germaniei. Acțiunea se încheie cu o deplasare în Armenia.

ROMÂNIA – MACEDONIA DE NORD 3-2 (Tănase 28, Mihăilă 50, Hagi 85 / Ademi 82, Trajkovski 83)

România: 1. Niță – 4. Popescu, 15. Burcă, 6. Chiricheș-cpt., 11. Bancu – 18. Marin, 7. Stanciu (17. Bicfalvi, 76)- 20. Man (10. Maxim, 76), 19. Tănase (14. Hagi, 76), 23. Coman (21. Mihăilă, 14) – 13. Keșeru (9. Pușcaș, 63).
Rezerve: 12. Lazar, 16. Radu – 2. Mogoș, 3. Toșca, 5. Nedelcearu, 8. Cicâldău, 22. Camora
Selecționer: Mirel Rădoi

Macedonia de Nord: 1. Dimitrievski – 2. Bejtulai, 6. Musliu, 4. Ristevski – 13. Ristovski, 16. Nikolov, 17. Bardi, 8. Alioski – 21. Elmas – 10. Pandev (9. Trajkovski,78), 23. Nestorovski.
Rezerve: 12. Bogatinov, 22. Siskovski – 3. Ashkovski, 5. Ademi, 7. Radeski,  11. Hasani, 14. Ibraimi, 15. Avramovski, 18. Stojanovski, 19. Velkoski, 20. Spirovski
Selecționer: Igor Angelovski