AFC Odorheiu Secuiesc rămâne liderul Seriei a V-a din Liga a 3-a, după deplasarea de la CS Blejoi. Disputat sâmbătă, jocul contând pentru etapa a zecea, prima a returului celui de-al treilea eșalon al țării, nu a adus nimic surprinzător. Rezultatul final a reflectat exact locurile ocupate în clasament de cele două combatante, harghitenii lideri, prahovenii în subsol.

După o primă repriză încheiată cu scor „alb, formația din Odorheiu Secuiesc a demonstrat că merită fotoliul de lider. Mult mai motivată după pauză, nemulțumită în același timp de scorul de pe tabelă, echipa oaspete a forțat și i-a ieșit, contând și faptul că antrenorul Mihai Ianc a mutat inspirat. În minutul 53, i-a introdus pe Giorgian Mateciuc și pe Csanad Marucza, cel din urmă reușind imediat „dubla” (56, 63).

CS Blejoi nu se regăsește în actuala ediție de campionat, pierde din nou pe teren propriu și rămâne cu doar 10 puncte în clasament, destul de aproape de locurile retrogradabile.

Urmează, peste o săptămână, derby-ul prahovean, pe terenul celor de la CSO Plopeni, aflați la rândul lor în mare nevoie de puncte.

Râșnovul a scăpat victoria printre degete” în duelul pentru playoff cu Pucioasa

Olimpic Cetate Râșnov a scăpat printre degete” o victorie în prima etapă din returul sezonului regular, în duelul pentru playoff cu FC Pucioasa. Elevii lui Petre Lucian au remizat, scor 1-1 (1-0), fiind egalați în prelungirile partidei de pe „Cetate”. Diego Alupoaie a deschis scorul rapid (6), iar Narcis Marina a egalat la final de joc (90), lăsând astfel Râșnovul pe locul cinci, la patru puncte de pozițiile de playoff.

Kids Tâmpa Brașov a fost aproape de un rezultat de egalitate, care ar fi fost bun măcar pentru moral, în prima etapă a returului. Băieții pregătiți de Vasile Tatarciuc și Ciprian Anghel au pierdut pe teren propriu, 1-2 (0-1) în fața lui KSE Târgu Secuiesc. Barna Antal a deschis scorul în prim repriză (35), iar Dan Spătaru, intrat în partea a doua, a adus egalarea pentru “urși” (70). Imediat, însă, același Barna Antal a marcat și a adus astfel cele trei puncte pentru covăsneni (72). Partida dintre SR Brașov și Sepsi OSK 2 Sfântu Gheorghe se va juca marți, de la ora 14.00, pe Stadionul Tineretului.