Succes fără emoții, la scor de forfait, pentru FCU Craiova 1948, în primul meci din playout-ul Superligii. Băieții lui Nicolo Napoli s-au impus cu 3-0 în fața „lanternei roșii” CS Mioveni, cu o „dublă” a lui Dragoș Albu, plus un gol semnat de Juan Bauza. De altfel, Albu a fost desemnat omul meciului, fiind inclus și în echipa ideală a primei etape playoff/out din SuperLiga România. Astfel, craiovenii ocupă, la intrarea în pauza competițională cauzată de meciurile echipelor naționale, prima poziție a playout-ului Ligii 1, cu 23 de puncte, fiind urmată de Petrolul, cu 21 de puncte, ploieștenii fiind chiar următorul adversar al „alb-albaștrilor” în campionat.

Până atunci, însă, FCU Craiova 1948 va profita de această pauză competițională și va disputa duminică, 26 martie, de la ora 13:00, pe teren propriu, la baza Sportivă Football Park, un amical cu Viitorul Pandurii Târgu Jiu. Gorjenii se află în playout-ul Ligii a 2-a, iar în prima etapă au pierdut cu 3-1 meciul din deplasare cu FC Brașov. După pauza competițională din finalul acestei luni, trupa lui Călin Cojocaru va întâlni, pe teren propriu, ultima clasată în Grupa B a playout-ului, Unirea Constanța.