Pe o vreme mohorâtă, FC Voluntari şi Astra Giurgiu au dat piept pentru a doua oară în acest sezon, de această dată în CUPA LIGII. Astra pornea favorită chiar dacă din primul 11 lipseau piese grele precum Găman, Budescu, Silviu Lung, Morais, etc.

Meciul a început conform aşteptărilor şi Astra a deschis scorul la prima fază de poartă prin olandezul Ninos Gouriye.Gol Gouriye

Au urmat momente de fotbal pe contre, dar fără ocazii clare de gol până spre sfârşitul primei părţi când în minutul 43 lui Voduţ i-a fost anulat golul egalării pentru fault în atac. Două minute mai târziu gazdele au luat iarăşi foc când la o intervenţie asemănătoare a lui De Amorim asupra lui Laurenţiu Rus in careul giurgiuvenilor, centralul George Rădulescu nu a acordat penalty.

Repriza a doua a fost mult mai animată. În primul rând a marcat debutul la FC Voluntari şi revenirea in Liga 1 a lui Mihai Costea. Mihai Costea FC VoluntariÎnsă principalul actor al Voluntariului a fost Mihai Voduţ, care a încercat şi execuţii spectaculoase, a ratat singur cu portarul Astrei, Gavrilaş, în minutul 68 , apoi la 1 minut distanţă a cerut penalty după ce a fost faultat de Ricardo Alves, insă tot ce a putut primi din partea arbitrului a fost al doilea cartonaş galben pentru simulare, implicit CARTONAŞ ROŞU.foarfeca Vodut ratare Vodut peste Vodut

După erorile centralului au apărut erorile portarului ilfovenilor, Paul Botaş, pe care îl puteţi vedea şi in GALERIA FOTO în câteva situaţii total anormale pentru un portar, oferind cadou golul 2 lui Alibec, dar şi şansa unor ratări monumentale cu poarta goală ale lui Florea şi Boldrin.Gafa Botas Gol Alibec Botas iesire hazardata

De când a evoluat în superioritate numerică, Astra a avut cel puţin 7 contraatacuri in care putea marca.

Scorul a rămas, totuşi, 0-2, la capătul unui meci interesant, care i-a ţinut conectaţi pe cei 500 de spectatori la pulsul partidei. Oficialii gazdelor au protestat vehement la adresa manierei de arbitraj la sfârşitul meciului, însă elevii lui Stoican ramân fără victorie de la debutul în prima ligă. Ultrasi Voluntari

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!