FCSB s-a calificat în șaisprezecimile de finală ale Europa League la fotbal, după ce a terminat la egalitate cu formația israeliană Hapoel Beer Sheva, 1-1 (1-1), joi seara, pe Arena Națională din București, într-un meci din Grupa G a competiției.

Vicecampioana României nu a făcut un joc strălucit, dar și-a realizat obiectivul, acela de a se califica în primăvara europeană.

După 2-1 în Israel, pentru FCSB a marcat Florinel Coman (31), golul oaspeților fiind semnat de Ben Sahar (37).

Florinel Coman a profitat de o neînțelegere între fundașii centrali, a driblat portarul și a înscris (31). Un minut mai târziu, Hapoel a avut o ocazie de a egala, dar Niță a intervenit providențial în fața lui Cuenca.

Campioana Israelului a egalat în min. 37, mingea intrând în poartă dintr-o contră a lui Gabriel Enache la reluarea lui Ben Sahar.

FCSB a ratat două mari ocazii de a obține victoria în prelungiri, după o greșeală a portarului Goresh (90+3), dar Filipe Teixeira a fost blocat de acesta, iar Gnohere de Elhamed.

FCSB mai are de jucat două meciuri, în deplasare cu Viktoria Plzen (23 noiembrie) și acasă cu Lugano (7 decembrie), având șanse mari să câștige grupa.

FCSB: 1. Florin Niță — 44. Gabriel Enache, 3. Ionuț Larie, 4. Mihai Bălașa (căpitan), 12. Junior Morais — 5. Mihai Pintilii, 8. Lucian Filip — 98. Dennis Man (80. Filipe Teixeira, 46), 11. Constantin Budescu, 17. Florinel Coman (10. Florin Tănase, 65) — 7. Denis Alibec (9. Harlem Gnohere, 70). Antrenor: Nicolae Dică.

Hapoel Beer Sheva: 1. David Goresh — 81. Dor Elo, 4. Miguel Vítor (18. Michael Ohana, 70), 20. Loai Taha, 69. Mihaly Korhut — 7. Maharan Radi (căpitan), 44. Hatem Elhamed, 11. Daniel Einbinder — 22. Isaac Cuenca (24. Maor Melikson, 76), 14. Ben Sahar (10. Elyaniv Barda, 82), 9. Anthony Nwakaeme. Antrenor: Barak Bakhar.