Real Madrid, deținătoarea trofeului, a surclasat-o pe APOEL Nicosia cu 6-0, marți seara, în Cipru, în penultima etapă a grupelor Ligii Campionilor la fotbal, în timp ce RB Leipzig a întrecut-o pe AS Monaco, semifinalistă în sezonul trecut, cu 4-1, chiar în Principat.

Un meci spectaculos a avut loc la Sevilla, unde echipa gazdă a obținut in extremis un punct cu Liverpool, 3-3, după ce ”cormoranii” au condus cu 3-0 la pauză. Brazilianul Roberto Firmino (2, 30) și senegalezul Sadio Mane (22) au marcat pentru echipa lui Klopp, dar Sevilla a revenit senzațional după pauză, prin ”dubla” francezului Wissam Ben Yedder (51, 60 — penalty), pentru ca Guido Pizarro (90+2) să înscrie golul egalării. Sevilla a ajuns la 26 de partide consecutive fără înfrângere acasă.

Liverpool, Sevilla și Spartak Moscova păstrează șanse la calificare, totul urmând să se decidă în ultima etapă.

Tottenham și-a asigurat câștigarea grupei, prin victoria cu 2-1 la Dortmund, în fața Borussiei, care a condus la pauză cu 1-0. Gabonezul Aubameyang a deschis scorul, dar londonezii au revenit după pauză prin Harry Kane și sud-coreeanul Son.

Napoli a învins-o pe Șahtior Donețk la scor de forfait, 3-0, și păstrează o șansă de calificare în optimi, dar are nevoie de victorie la Rotterdam, cu Feyenoord, iar Manchester City să câștige în Ucraina. Vlad Chiricheș a fost integralist la napolitani, primind un cartonașe galben (77). Insigne, Zielinski și Mertens au marcat golurile gazdelor.

Rezultate:
Grupa E:
Spartak Moscova — NK Maribor 1-1
Au marcat: Ze Luis 82, respectiv Jasmin Mesanovic 90+2.

Sevilla — Liverpool 3-3
Au marcat: Wissam Ben Yedder 51, 60 — penalty, Guido Pizarro 90+2, respectiv Roberto Firmino 2, 30, Sadio Mane 22.

Grupa F:
Manchester City — Feyenoord 1-0
A marcat: Raheem Sterling 88.

SSC Napoli — Șahtior Donețk 3-0
Au marcat: Lorenzo Insigne 56, Piotr Zielinski 81, Dries Mertens 83.

Grupa G:
Beșiktaș Istanbul — FC Porto 1-1
Au marcat: Anderson Talisca 41, respectiv Felipe 29.

AS Monaco — RB Leipzig 1-4
Au marcat: Radamel Falcao 43, respectiv Jemerson (autogol) 6, Timo Werner 9, 34 — penalty, Naby Keita 45.

Grupa H:
APOEL Nicosia — Real Madrid 0-6
Au marcat: Luka Modric 23, Karim Benzema 39, 45, Nacho Fernandez 41, Cristiano Ronaldo 49, 54.

Borussia Dortmund — Tottenham Hotspur 1-2
Au marcat: Pierre-Emerick Aubameyang 31, respectiv Harry Kane 49, Heung-Min Son 76.