Echipa Real Madrid a fost umilită şi eliminată în sferturile de finală ale Cupei Spaniei de modesta formaţie Leganes, în faţa căreia s-a înclinat miercuri seara pe teren propriu (scor 1-2), după ce elevii antrenorului Zinedine Zidane reuşiseră să câştige meciul tur, cu 1-0.

În returul de pe Santiago Bernabeu, oaspeţii s-au impus prin golurile lui Javi Erasso (min.32) şi Gabriel Pires (min.55), în timp ce pentru Real a marcat Karim Benzema, în debutul reprizei secunde (min.47).

Au marcat: Munir (min.72) şi Sobrino (min.86) pentru Alaves, respectiv, Santi Mina (min.77). La loviturile de departajare, eroul Valenciei a fost portarul Jaume Domenech, care a apărat penalty-urile executate de Alfonso Pedraza şi Hernan Perez.

Ultimul meci din această fază a competiţiei, FC Barcelona – Espanyol Barcelona, se dispută joi seara, pe stadionul Nou Camp. În meciul tur, Espanyol s-a impus cu 1-0, prin golul lui Melendo (min.88).