FCSB a încheiat la egalitate în deplasare cu echipa croată Hajduk Split, scor 0-0, în meciul disputat joi pe stadionul Poljud, în manşa întâi a turului al treilea preliminar al Europa League la fotbal.

Dominată în prima repriză, dar cu o evoluţie în creştere după minutul 46, FCSB a obţinut un rezultat promiţător, în faţa unui adversar agresiv, pe un gazon foarte prost şi pe o temperatură ridicată.

Hajduk a început meciul cu intervenţii dure, iar FCSB a replicat printr-o intervenţie tare a lui Gnohere.

Teixeira a şutat de la distanţă în debutul reprizei secunde, deşi ar fi putut pasa (48). Echipa lui Dică a avut o acţiune bună în min. 53, dar mingea nu a ajuns la Gnohere.

FCSB a avut primul şut pe poartă la singura sa mare ocazie, prin Moruţan, în al cincilea minut de prelungire, portarul apărând execuţia venită după un un-doi cu Teixeira.

Returul va avea loc pe 9 august, pe Arena Naţională din Bucureşti.

Au evoluat echipele:

Hajduk Split: 70. Josip Posavec – 17. Josip Juranovic (căpitan), 4. Bozo Mikulic, 29. Stipe Vucur, 3. Borja Lopez, 31. Andre Fomitschow – 10. Mijo Caktas, 5. Hamza Barry (9. Marko Futacs, 76), 24. Stanko Juric – 8. Mirko Ivanovski (22. Ahmed Said, 64), 7. Adam Gyurcso (11. Michele Sego, 56). Antrenor: Zeljko Kopic.

FCSB: 34. Cristian Bălgrădean – 20. Romario Benzar, 16. Bogdan Planic, 4. Mihai Bălaşa, 15. Marko Momcilovic (13. Junior Morais, 45) – 5. Mihai Pintilii, 8. Lucian Filip – 98. Dennis Man, 10. Florin Tănase (căpitan; 11. Olimpiu Moruţan, 86), 80. Filipe Teixeira – 9. Harlem Gnohere. Antrenor: Nicolae Dică.

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!