Rapid a revenit în Liga 1 după 6 ani și a făcut-o cu succes. Formația lui Mihai Iosif a trecut de Chindia Târgoviște, scor 1-0.

Fanii alb-vișinii au creat o atmosferă de vis la revenirea în Liga 1. Aproximativ 15.000 de fani au fost prezenți pe Arena Națională, dotați cu steaguri în culorile clubului. Favoriții nu i-au dezamăgit.

Rapid, victorie la revenirea în Liga 1

Rapid s-a întărit serios în această pauză competițională. Linia de fund a fost în totalitate schimbată față de sezonul precedent. În echipa de start au apărut Belu-Iordache, Nicolae Grigore, Cristi Săpunaru și Junior Morais. Siguranța dată de acest compartiment a fost completată de golul norocos marcat de atacantul Adrian Bălan, în minutul 57.

Giuleștenii au un meci relativ la îndemână și în runda următoare, contra unei alte nou-promovate, CS Mioveni.

Rapid – Chindia 1-0

Rapid: H. Moldovan – Belu-Iordache, Săpunaru, D. Grigore, Morais – Crepulja, A. Albu – Carnat, R. Ilie, Hlistei – Ad. Bălan
Rezerve: V. Drăghia – L. Florica, Dandea, Goge, R. Moise, Alami, Bg. Barbu, Șt. Pănoiu, Al. Despa
Antrenor: Mihai Iosif

Chindia: D. Moldovan – Căpușă, P. Iacob, Celea, C. Dinu – Neguț, S. Suciu, Popadiuc, A. Șerban – D. Popa, D. Florea
Rezerve: Căbuz – Ad. Ioniță, Cherchez, Corbu, Kocic, Matiș, Martac, Roumpoulakou, M. Șerban
Antrenor: Emil Săndoi