Farul Constanța a învins-o pe Rapid, scor 2-1, în ultima etapă a sezonului regular al Superligii.

Rapid a deschis scorul după un sfert de oră, prin Antonio Sefer, dar elevii lui Gică Hagi au întors soarta partidei. Andrei Artean, minutul 21, și senzația Adrian Mazilu, minutul 50, au semnat reușitele victoriei.

Constănțenii intră de pe primul loc în play-off, cu 32 de puncte. Rapid intră de pe locul 5, cu 26 de puncte.

Gică Hagi, după Farul – Rapid 2-1

„În fotbal mai ai și noroc. Adrian Mazilu dovedește că e un fotbalist tânăr foarte bun. Vreau să felicit toată echipa. La cum au jucat Kiki și Popescu… e ceva incredibil. Borza la fel, toți mijlocașii, cât au cât au alergat. Ca să bați Rapidul trebuie să joci foarte bine.

Din martie anul trecut le-am zis că facem echipă de titlu. E logic să vrei să întărești echipa, să mergem spre mai bine. Meritul principal e el jucătorilor. Am avut ședință de dimineață, le-am zis că noi, cei din staff, am făcut lucrurile cum trebuie, dar ei au făcut diferența.

Ar fi cea mai mare greșeală să zicem că suntem favoriți. Trebuie să luăm fiecare meci în parte, să luptăm pentru cele trei puncte. Asta e cea mai mare preocupare a mea, să nu își ia nimeni viteză, să rămână cu picioarele pe pământ”, a spus Gică Hagi la Orange Sport.