Dinamo București a fost învinsă fără drept de apel de formația norvegiană Elverum Handball, cu scorul de 40-32 (19-15), duminică, în deplasare, într-un meci din Grupa C a Ligii Campionilor la handbal masculin.

Dinamo a jucat de la egal la egal cu formația scandinavă doar în primele zece minute (4-4), după care gazdele s-au desprins pe tabelă, 7-4 (11). La pauză, Elverum conducea cu 19-15. Dinamo s-a apropiat la două goluri, 20-18 (35), dar apoi diferența a crescut constant în favoarea echipei norvegiene, care a avut un avantaj maxim de zece goluri (36-26, 38-28), câștigând cu 40-32.

Pentru campioana României au marcat Marius Mocanu 10 goluri, Ciprian Șandru 5, Novak Boskovic 4, Vadim Gaiducenko 4, Vitali Komogorov 3, Liviu Mironescu 3, Seyed Alireza Mousavi 2, Allahkaram Esteki 1.

În celelalte meciuri din grupă, joi, Kadetten Schaffhausen a dispus de RK Gorenje Velenje cu 31-28, iar duminică, Skjern Handbold a învins-o pe Abanca Ademar Leon cu 33-25.

Pe primul loc se află danezii de la Skjern Handbold, cu 6 puncte, urmați de slovenii de la RK Gorenje Velenje, 6 puncte, elvețienii de la Kadetten Schaffhausen, 4 puncte, Elverum Handball, 4 puncte, spaniolii de la Abanca Ademar Leon, 2 puncte, și Dinamo București, 2 puncte.

Dinamo va juca următorul meci pe 15 octombrie, acasă, cu Abanca Ademar Leon.