Naționala feminină de handbal a României a fost învinsă de formația Poloniei cu scorul de 27-21 (18-10), vineri, în prima zi a Trofeului Carpați, găzduit de Sala Polivalentă din Craiova.

Polonezele s-au desprins din prima repriză din cauza greșelilor comise pe faza de atac de tricolore, iar la pauză conduceau cu 18-10. România s-a apropiat la două goluri în repriza secundă, 18-20 (min. 42), dar Polonia a câștigat în cele din urmă cu scorul de 27-21.

Selecționerul spaniol al României, Ambros Martin, a folosit mai multe jucătoare în perspectiva Campionatului Mondial care va începe săptămâna viitoare în Germania.

România: Dedu, Dumanska — Cristina Neagu 9 goluri, Pintea 5, Geiger 2, Buceschi 2, Ardean-Elisei 1, Laslo 1, Udriștioiu 1, Dragut, Bazaliu, A.Popa, L.Popa, Tatar, Berbece.

În primul meci al zilei, Brazilia a surclasat Macedonia cu 32-19 (16-13).

Sâmbătă vor avea loc partidele Brazilia — Polonia (ora 14,00) și România — Macedonia (ora 16,00).