Echipa naţională de handbal masculin a României a câştigat Trofeul Carpaţi, sâmbătă, în Sala Sporturilor din Călăraşi, după ce a învins în finală formaţia Portugaliei cu scorul de 26-23 (15-10).

Tricolorii au avut un început foarte bun de meci şi au condus cu 12-6, dar apoi a urmat o perioadă de opt minute în care nu au reuşit să mai înscrie, iar lusitanii au punctat de patru ori (12-10). România a jucat mai bine finalul primei reprize şi a reuşit să intre la pauză cu un avantaj de cinci goluri, 15-10.

Pentru România au marcat: Alex Şimicu 5 goluri, Demis Grigoraş 5, Dan Racoţea 3, Javier Humet 3, Adrian Rotaru 2, Gabriel Bujor 2, Nicuşor Negru 2, Roland Thalmaier 2, Cristian Fenici 1, Dragoş Soare 1.

Vineri, în semifinale, România a învins Bahrainul cu scorul de 29-20 (11-13).

Competiţia de la Călăraşi a fost ultima verificare a echipei României înaintea participării în preliminariile CM 2019.

În finala mică a Trofeului Carpaţi, Bahrainul a învins Tunisia cu 25-24 (13-13).