Naţionala feminină de handbal a României a învins dramatic echipa Rusiei, campioana olimpică en titre, cu scorul de 26-25 (15-12), duminică, în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca, în Grupa a 4-a a preliminariilor Campionatului European din 2018.

România a controlat prima repriză şi a fost mereu la conducere cu un avans de 3, 4 goluri maxim, chiar dacă Cristina Neagu a fost ţinută în marcaj om la om.

În minutul 42, Rusia se distanţează la 19-16, dar tricolorele impulsionate de Eliza Buceschi şi de paradele Denisei Dedu revin pe tabale de marcaj şi iau din nou conducerea în minutul 53 (24-23). Într-un final pe muchie de cuţit, România se distanţează la 26-24 (57) şi reuşeşte să câştige meciul în final cu un singur gol diferenţă (26-25), a scris Agerpres.

Golurile româncelor au fost marcate de Eliza Buceschi (6), Cristina Neagu (4), Laura Chipoer (4), Ana Maria Dragut (4), Crina Pintea (3), Raluca Băcăoanu (2), Aneta Udriştoiu, Cristina Florica şi Laura Pristăviţa (1).

Într-un alt meci de duminică, Austria a învins Portugalia cu 29-24.

România mai are de jucat cu Austria (31 mai, în deplasare) şi cu Portugalia (3 iunie, acasă).

România, care şi-a luat revanşa după eşecul din Rusia (25-30), a acumulat 6 puncte şi a trecut la şefia clasamentului grupei, alături de Austria (6).