CSM Bucureşti a făcut un pas mare spre turneul Final Four al Ligii Campionilor la handbal feminin, vineri, graţie victoriei categorice cu 34-21 (19-13) reuşite în faţa formaţiei franceze Metz Handball, în Sala Polivalentă ”Ioan Kunst-Ghermănescu” din Capitală, în prima manşă a sferturilor de finală ale competiţiei.

Campioana României a făcut cel mai bun meci al său din acest sezon şi a câştigat la o diferenţă confortabilă, care îi asigură într-o oarecare măsură prezenţa pentru a treia oară consecutiv la turneul Final Four al Ligii Campionilor.

Debutul părţii secunde a fost formidabil, iar CSM Bucureşti s-a desprins la 24-13 (39), având opt goluri la rând. Metz a marcat abia în min. 42 (aproape 14 minute fără gol înscris), dar nu a putut opri echipa antrenată de Per Johansson, care a ajuns în min. 54 la o diferenţă maximă de 14 goluri pe tabelă, 31-17.

CSM Bucureşti a câştigat în cele din urmă cu 34-21, marcând prin Kurtovic la ultimul atac, scrie Agerpres.

CSMB: Jelena Grubisic – Marit Malm Frafjord (1 gol), Isabelle Gullden (7), Iulia Curea (3), Cristina Neagu (10), Sabina Rosengren Jacobsen, Line Anna Ryborg Joergensen (1), Camille Ayglon Saurina, Oana Manea (1), Amanda Kurtovic (5), Gnonsiane Niombla (2), Nathalie Hagman, Majda Mehemdovic (4). Antrenor: Per Andre Johansson.

Manşa secundă va avea loc pe 15 aprilie, la Metz.