Selecţionata României a fost învinsă de formaţia Macedoniei cu scorul de 32-24 (15-10), duminică, la Skopje, în prima manşă a barajului pentru Campionatul Mondial de handbal masculin din 2019.

Doar primele cinci minute ale întâlnirii au fost echilibrate, după care gazdele au preluat controlul jocului şi s-au desprins la şase goluri, 8-2 (min. 14), marcând de opt ori la rând. Tricolorii s-au apropiat la trei goluri, 9-6, 11-8, dar la pauză scorul era de 15-10 pentru Macedonia.

Macedonia a condus şi la zece goluri, 24-14 (43), în repriza secundă, câştigând la o diferenţă (32-24), care îi conferă prima şansă la calificare, scrie Agerpres.

Meciul a fost arbitrat de lituanienii Vaidas Mazeika şi Mindaugas Gatelis, iar delegat EHF a fost olandezul Anton van Dongen.

Manşa secundă se va juca pe 13 iunie, la Cluj-Napoca.