Selecţionata României a ratat neaşteptat calificarea în sferturile Campionatului Mondial de handbal feminin Under-18 (Youth) din Polonia, după ce a fost învinsă de Suedia cu scorul de 22-20 (10-15), miercuri, la Kielce, în optimi.

Jucătoarele antrenate de Carmen Amariei au controlat jocul trei sferturi de oră, dar au cedat pe final, deşi au avut avans de cinci goluri la pauză.

Scandinavele, clasate pe locul 4 în Grupa B, au marcat de patru ori la rând în debutul reprizei secunde şi au reuşit egalarea în min. 49, 17-17,

În min. 57, scorul era egal, 19-19, dar nordicele au mai înscris de trei ori, iar România numai o dată.

Pentru România au marcat Adina Gabriela Cace 7 goluri, Andreea Cristina Popa 4, Ioana Beatrice Bălăceanu 3, Marina Alexandra Ilie 3, Iuliana Daniela Marin 2, Diana Lascateu 1.