SCM Craiova, deţinătoarea Cupei EHF, a ratat dramatic calificarea în grupele Ligii Campionilor la handbal feminin, după ce a fost învinsă cu scorul de 22-21 (12-14) de echipa croată Podravka Koprivnica, duminică, la Koprivnica, în finala Grupei preliminare B a competiţiei.

Gazdele au început mai bine şi au condus cu 3-1 (min. 5), dar apoi echipa din Bănie s-a aflat în avantaj, 5-4 (10), 8-7 (15), 10-8 (20), 11-8 (25), la pauză scorul fiind de 14-12 pentru formaţia antrenată de Bogdan Burcea.

Podravka, fostă câştigătoarea a Ligii Campionilor, a reuşit să înscrie un gol şi să nu mai încaseze în ultimele cinci minute, câştigând meciul şi biletul pentru grupe. SCM Craiova va continua în Cupa EHF, scrie Agerpres.

Golurile echipei craiovene au fost marcate de Jelena Trifunovic 6, Cristina Zamfir 4, Ana-Maria Tănăsie 3, Elena Gjeorgjievska 3, Ana Maria Ţicu 2, Zeljka Nikolic 2, Timea Tătar 1.

În meciul pentru locul treilea, echipa sârbă ZORK Jagodina a dispus de formaţia turcă Muratpaşa Belediyesi SK cu 26-24.