CSA Steaua Bucureşti a reuşit o victorie dramatică în faţa echipei sârbe RK Vojvodina Novi Sad, cu scorul de 28-27 (14-14), joi seara, în Sala Polivalentă ”Ioan Kunst-Ghermănescu” din Capitală, în SEHA League la handbal masculin.

Vojvodina a început excelent şi a condus cu 6-1, 10-6, 13-11, dar Steaua a reuşit egalarea în min. 30, 14-14. ”Roş-albaştrii” au condus în repriza secundă până în min. 57, când scorul a devenit egal, 25-25, dar vicecampioana României a obţinut victoria, prin golul marcat de Grbovic în ultimul minut.

Javier Humet, cu 10 goluri, a fost cel mai bun om al Stelei, celelalte goluri fiind marcate de Ionuţ Georgescu 6, Alin Roşu 4, Nemanja Grbovic 2, Krsto Milosevic 2, Octavian Bizău 1, Mihai Becheru 1, Marius Stavrositu 1, Marin Vegar 1.

În clasament, după trei etape, pe primul loc se află Vardar Skopje (Macedonia), 9 puncte, urmată de Meşkov Brest (Belarus), 9 p, Nexe (Croaţia), 9 p, PPD Zagreb, 6 p, Steaua, 6 p, Tatran Presov (Slovacia), 3 p, Vojvodina, 3 p, Izvidac (Bosnia), 0 p, Metalurg Skopje (Macedonia), 0 p, Zeleznicar Nis (Serbia), 0 p.

Steaua va juca următorul meci pe 18 septembrie, în deplasare, cu Vardar.