CSA Steaua Bucureşti a câştigat clar derby-ul cu CS Dinamo Bucureşti, scor 35-30 (15-12), miercuri seara, în Sala Sporturilor Concordia din Chiajna, în etapa a 10-a a Ligii Naţionale de handbal masculin.

Într-o revanşă după finala ediţiei trecute a campionatului, Steaua a condus de la un capăt la altul, diferenţa maximă din prima repriză fiind de patru goluri, iar la pauză ecartul a fost de trei goluri, 15-12.

După pauză, vicecampioana s-a desprins la opt goluri, 32-24 (min. 54), câştigând în cele din urmă cu 35-30, scrie Agerpres.

Golurile ”roş-albaştrilor” au fost reuşite de Gabriel Florea 10, Ionuţ Georgescu 8, Nemanja Grbovic 7, Javier Humet 6, Krsto Milosevic 2, Octavian Bizău 2.

Pentru campioni au marcat Nicuşor Negru 5 goluri, Amine Bannour 5, Kamel Alouini 5, Răzvan Gavriloaia 4, Vitali Komogorov 4, Andras Szasz 3, Florin Acatrinei 2, Dan Savenco 1, Muhamed Zulfic 1.

AHC Dobrogea Sud ocupă primul loc, cu 24 puncte (10 jocuri), urmată de CSM Bucureşti, 22 puncte (8 j), SCM Politehnica Timişoara, 19 p (10 j), AHC Dunărea Călăraşi, 18 p (9 j), CS Dinamo, 17 p (9 j), AHC Potaissa Turda, 17 p (9 j), CSA Steaua, 17 p (10 j), etc.