Naţionala României a fost învinsă fără drept de apel de Olanda, cu scorul de 29-24 (11-10), duminică seara, la Nancy, în primul său meci din Grupa principală II a Campionatului European de handbal feminin – EHF EURO 2018 din Franţa.

Tricolorele au făcut cel mai slab joc al lor la competiţia din Hexagon şi au suferit prima înfrângere, după un debut de repriză secundă slab.

Prima repriză a fost echilibrată, după ce Olanda a început cu 3-0. România a condus o singură dată, cu 7-6 (min. 17), dar la pauză batavele au avut un gol în plus (11-10).

România nu a reuşit să se apropie prea mult pe tabelă, pierzând la cinci goluri, cu 24-29, scrie Agerpres.

România: Yuliya Dumanska (9 mingi parate), Denisa Dedu (4 mingi parate) – Aneta Udriştioiu, Laura Chiper (4 goluri), Ana-Maria Dragut (1), Melinda Geiger (1), Cristina Laslo (1), Eliza Buceschi (8), Crina Pintea (3), Raluca Băcăoanu, Gabriela Perianu, Cristina Neagu (4), Cristina Florică, Valentina Ardean Elisei (2). Selecţioner: Ambros Martin.

Olanda ocupă primul loc, cu 6 puncte (3 jocuri), urmată de România, 4 puncte (3 j), Germania, 4 p (4 j), Ungaria, 4 p (4 j), Norvegia, 2 p (3 j), Spania, 0 p (3 j).

România va juca meciul următor pe 11 decembrie, contra Spaniei.